İZMİR Koyunculuk Farkı ile Merinos Koyun yetiştiriciliğinin önemi


Uzun yıllardan beri eti, sütü ve derisi ile insanların yaşamını sürdürebilmesi için en önemli ihtiyaçlarını karşılayan koyunlar, dünyanın her yerinde yetiştirildiği gibi ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetiştirilmeye elverişli hayvanlardır.
Koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık olduğundan, ilk şart ise iyi bir meraya sahip olmaktır.

Meralar; sürü büyüklüğüyle uyumlu kapasitede, düz ya da az eğimli olarak tercih edilmelidir.
Maalesef Ülkemizde hayvan yetiştiricileri yararlandıkları meranın bakım ve yönetimini ihmal etmektedir. Oysa ki mera da (Merinos )koyun bakımı kadar önemlidir.
Merinos Koyun yetiştiriciliği her şeyden önce bir gelenek ve kültür işidir. Buna dayalı olarak hayvanların iyi bir ortamda huzurlu ve verimli olmaları için aşağıdaki unsurlar göz ardı edilmemelidir.

Mera özelliği ve mera otlatma kapasitesi,
İklim ve kaba yem kaynağı,
Et süt ve yapağı gelirlerinden elde edilecek kazançlar
Satış güvencesi ve istikrarı,
Bölgeye adapte olmuş ırktan kaliteli ve uygun damızlık temini,
Hastalık riski göz önünde bulundurulma ve ona göre önlemler alınmalıdır.

Her daim ilçe tarım ekibi ve veteriner ile bire bir çalışma yapılmalı  en ufak sorundan veterinerin haberdar olması gerekmektedir ki sorunların bir an önce giderilmesi önemlidir.
İZMİR Koyunculuk  ailesi olarak işletmemizdeki  temel amaç, kayıpları minimize ederek, anaç koyun başına düşen sağlıklı kuzu sayısını arttırmaktır.             

Koyun yetiştiriciliği emek ve zaman isteyen bir iştir.

Yılda 365 gün, haftada 7 gün, günde 24 saat emek istediğinden sevilerek yapılması gereken bir iş kolu olarak değerlendirilmeli ve her daim istekli olarak bu iş yapılmalı bu işin bayramı yok hafta tatili yok yıllık izni yok o yüzden isteksiz ve emeksiz yapılmayan bir iştir.
İZMİR Koyunculuk çiftliğinde bu işe emek veren ekimiz sayesinde yılın 365 günü doğru ve istekli ekip arkadaşları ile dönüşümlü olarak çalışmaktayız. 

Grup Sitelerimiz 10 Farklı Sektörde bulunuyoruz...